Вітамін D після року і старше

[cherry_row]

[cherry_col size_md=\”12\”]

Поговоримо про профілактичний прийом вітаміну D у дітей старше 1 року, коли немає його дефіциту.

У різних країнах рекомендації щодо дозування вітаміну D часто відрізняються. На це впливає багато факторів: на якій широті знаходиться країна, генетичні особливості населення, чи практикується збагачення продуктів вітаміном D, можуть враховуватись традиції харчування.

У будь якому разі, важливо не допускати дефіциту вітаміну D у дітей, оскільки це може заважати всмоктуванню кальцію, підвищувати рівень паратиреоріїдного гормону. Рідше може викликати гіпокальціємію, рахіт. Боротьба з недостачею вітаміну D може навіть покращити стан здоров\’я інших систем організму, таких як імунна, м’язова та серцево-судинна системи, хоча в цих областях ще проводяться додаткові дослідження.

Дефіцит може існувати тривалий час, але не проявлятись конкретними симптомами, саме тому потрібно приділяти особливу увагу профілактиці.

Американські рекомендації для профілактики дефіциту вітаміну D для дітей такі:

  • Академія педіатрії радить вживати 600 МО на добу.
  • Товариство охорони здоров\’я та медицини підлітків\” рекомендує всім здоровим дітям добавки 400 або 800 МО, а дітям із групи ризику – мінімум 1000 МО на день.
  • Ендокринне товариство рекомендує споживати 600-1000 МО на добу.
  • Деяким групам дітей рекомендують приймати в 2-3 рази більше вітаміну для профілактики: дітям з ожирінням, тим хто отримує протисудомні засоби, антиретровірусні препарати, кетоконазол або кортикостероїдні препарати.
  • Національною академією медицини США рекомендовано добову норму споживання вітаміну D на рівні 400-600 МО, а граничну допустиму норму встановлено на рівні 4000 МО щоденно.

Європейські рекомендації:

  • Фінські настанови Duodecim радять всім дітям добавки 300-400 МО щоденно протягом року (проте в Фінляндії харчові продукти часто збагачені вітаміном D).
  • Міністерство охорони здоров\’я Сполученого Королівства радить 280-340 МО на добу дітям віком від 6 місяців до 5 років;
  • Іспанська асоціація педіатрії радить 600 МО на добу.
  • Французьке товариство педіатрії радить дітям від 18 місяців приймати за зиму 2 дози по 80 000 МО чи по 100 000 МО, а від 6 років дозволяють також 200 000 МО одноразово.
  • Польський інститут дитячого здоров\’я рекомендує всім дітям добавки 600-1000 МО щоденно з вересня по квітень, для дітей з надмірною вагою 1200-2000 МО. А у випадку, якщо влітку дитина не гуляє на сонці – ті самі дози й в літній період.
  • Європейський орган із безпеки харчових продуктів встановлює обмеження до 1000 МО для немовлят, до 2000 МО для дітей до 11 років і до 4000 МО для дітей до 18 років.
  • Спільне німецьке, австрійське та швейцарське дослідження рекомендує для дітей від 1 до 18 років вживати вітамін D на рівні 800 МО щоденно.

Рекомендації щодо прийому вітаміну D в Україні

Згідно з затвердженими МОЗ України нормами фізіологічних потреб українців, здорові діти від 1 року потребують 400 МО вітаміну D щодня. На жаль, набрати необхідну дозу вітаміну D із щоденного традиційного щоденного харчування є досить складно. Багато вітаміну D міститься в печінці тріски, скумбрії, палтусі, лососі, деяких видах грибів – ці продукти ми в Україні вживаємо не щодня. У деяких країнах харчові продукти, найчастіше молочні продукти, спеціально збагачуються вітаміном Д. В Україні так не роблять, тому для нас актуальний прийом вітаміну в краплях, капсулах і т.д.

У продажу в Україні є дієтичні добавки з вітаміном D3 обсягом 250, 500, 600 МО (15 мкг), вони підходитимуть майже всім дітям як мінімальне щоденне вживання. На інтернет-ринку доступні дуже різноманітні дозування: від 400 до 10 000 МО. Тому потрібно бути обережним із призначенням дієтичних добавок самостійно. Небезпечного передозування вітаміном D досить важко досягти (досліджено, що токсичність викликає прийом вітаміну D по 40 000 МО щодня протягом кількох місяців), але й перевищувати рекомендовані безпечні дози для вікових груп дітей не варто.

Аналізуючи всі джерела, можемо рекомендувати вживання вітаміну Д дітям старше 3-х років, які не мають дефіциту, в профілактичних дозах 500-1000 МО щоденно.

Майже всі рекомендації наголошують на тому, що діти, які належать до груп ризику або не перебувають на сонці влітку, повинні приймати вітамін D весь рік, не виключаючи літні місяці. Без шкоди для здоров\’я дитина не може отримати достатню кількість вітаміну D через шкіру навіть влітку, бо надмірне перебування на сонці може призводити до опіків, сонячних і теплових ударів і до важких хвороб шкіри в майбутньому. Використання сонцезахисного крему і перебування в тіні, що є необхідним для дітей, також зменшує вироблення вітаміну D.

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Анастасія Шелевицька.

[/cherry_col]

[/cherry_row]

Кошик