Почнемо з пологового будинку.
Перший обов’язковий огляд малюка відразу після народження проводить неонатолог.
Які аналізи потрібні новонародженому?
АНАЛІЗ КРОВІГіпотиреоз. Патологія щитовидної залози, яка може призвести до відставання у фізичному і психічному розвитку. На сьогоднішній день своєчасно діагностований гіпотиреоз добре піддається гормональній терапії.
Адреногенітальний синдром (АГС). Патологія кори надниркових залоз, при якій порушується нормальна вироблення гормону кортизолу. Може проявитися у вигляді затримки розвитку статевої системи, проблем з судинами і серцем. Цей синдром повністю не виліковується, але його можна тримати під контролем за допомогою гормональної терапії.
Муковісцидоз (МК). Захворювання проявляється значним згущенням слизу в травному тракті і легенях. Це призводить до ураження підшлункової залози, шлунково-кишкового тракту, дихальної системи та інших органів. Піддається лікуванню.
Фенілкетонурія (ФКУ). Захворювання, яке характеризується порушенням вироблення певних ферментів. Наслідки досить важкі. В першу чергу до них відносяться ураження ЦНС. Однак їх можна уникнути за допомогою спеціальної дієти.
Дуже важливо здати аналіз на генетичні захворювання саме в пологовому будинку, якнайшвидше. Ці захворювання впливають на якість життя і здоров’я дитини. Про них варто дізнатися завчасно, а не тоді, коли виникнуть видимі симптоми.
Обмеження: якщо дитина через стан здоров’я не годувалась, то аналіз може бути відкладено. Кров можна брати через добу від початку харчування.
Також в пологовому роблять СКРИНІНГ СЛУХУ (аудіологічний скринінг). Його проводять усім новонародженим, це дає можливість виявити навіть незначне погіршення слуху.
Повторно скринінг слуху – у віці 3х місяців, за потреби. Зниження слуху у дитини призводить до порушень розвитку її мовлення, а також до відхилень у формуванні інтелекту й особистості загалом. Результат перевірки на слух – миттєвий.
Після виписки з пологового будинку
Наступний огляд педіатра відбувається після виписки з пологового будинку. Проходить вдома або в клініці.Потім щомісячно – на прийомі в кабінеті у лікаря. Педіатр, оглядаючи малюка, оцінює фізичний та психоемоційний розвиток малюка. Ви можете задати лікарю питання про вигодовування та розвиток дитини, про стан здоров’я.
В перші 2 місяці буде достатньо тільки огляд педіатра.
В період з 4 до 6 місяців бажано робити УЗД кульшових суглобів. УЗД кульшових суглобів у немовлят – найбільш нешкідливий та інформативний спосіб діагностики вродженої дисплазії кульшових суглобів. Нажаль, лише при огляді неможливо точно діагностувати дисплазію. Тільки після УЗД буде зрозуміло, чи потрібен малюку на даний час ортопед. Якщо на УЗД суглобів немає відхилень, то консультація ортопеда не потрібна. Ваш педіатр надасть вам інформацію про те, як носити дитину на руках, як робити розведення стегон дитини щодня.
В період з 6 до 12 місяців рекомендовано обов’язковий огляд офтальмолога. В цьому віці можна точно встановити такий діагноз, як косоокість, далекозорість або астигматизм. Своєчасне виявлення можливої проблеми дозволить вчасно допомогти дитині.В 6-9 місяців обов’язково потрібен аналіз крові для контролю рівня гемоглобіну. Раніше його здавати теж є сенс, якщо дитина з групи ризику.
Чи потрібен стоматолог до року?
Можна знайомитись з зубним лікарем з 6 місяців, або після появи першого зуба, або не пізніше 12 місяців. Але в цьому питанні вам може допомогти педіатр: як доглядати за першими зубками малюка і на що звертати особливу увагу.
У цей період педіатр або стоматолог можуть надати вам таку інформацію:Практики годування немовлят
Чищення зубів та гігієна ротової порожнини
Прорізування зубів
Звичка до смоктання пальця
А невролог?
Здоровій дитині огляд невролога не потрібен. Достатньо хорошого, доказового педіатра. «На всякий випадок» робити багато обстежень – небажано. Тому що ви можете таким чином отримати випадкові та зайві знахідки.
Підсумки
В перший рік життя дитини необхідні:Скринінг слуху в пологовому будинку
Скринінг 4х генетичних хвороб в пологовому будинку
УЗД кульшових суглобів в 2,5-3 місяців
Огляд офтальмолога з 6-12 місяців
Огляд стоматолога з 6-12 місяців
Загальний аналіз крові в 6-9 місяців
Найголовніше: кожного місяця огляд педіатра. Тільки після його висновку необхідна консультація «вузьких» спеціалістів або додаткове обстеженняЗдоровій дитині огляд невролога не потрібен. Достатньо хорошого, доказового педіатра. «На всякий випадок» робити багато обстежень – небажано. Тому що ви можете таким чином отримати випадкові та зайві знахідки.
Автор: педіатр Таїсія Соколова