Лікування розладів харчової поведінки у дітей та підлітків
Проблема розладів харчової поведінки в підлітків набуває всесвітніх масштабів. Вони загрожують здоров’ю та життю дитини, тому необхідно вчасно розпочати лікування РХП у підлітків і дітей молодшого віку.
Що таке розлад харчової поведінки?
Розлади харчової поведінки (РХП) — серйозні порушення, пов’язані з вживанням їжі та зумовлені психогенними причинами. Вони внесені до міжнародної класифікації хвороб (МКХ) і бувають різних типів. Їх відрізняють за ставленням до їжі — особлива «вибагливість» щодо певних продуктів, обмежувальна поведінка стосовно їх вживання або, навпаки, епізоди переїдання.
Види РХП у дітей та підлітків
Розлади харчової поведінки (РХП) рідко починаються раптово. Зазвичай вони розвиваються поступово, а їхні симптоми можуть бути прихованими. Однак уважні батьки можуть помітити зміни в поведінці дитини ще до того, як ситуація стане критичною. Ось який розлад харчової поведінки у дитини може бути:
- Нервова анорексія — навмисне обмеження себе в їжі, страх набрати вагу, неадекватне сприйняття свого тіла. Здебільшого діагностується цей розлад харчової поведінки у підлітків. Іноді зустрічається в дітей до підліткового віку.
- Атипова анорексія — проявляється так само, як нервова. На відміну від неї, вага тіла не знижується.
- Нервова булімія — періодичне переїдання з подальшою компенсаторною поведінкою. Дитина спеціально викликає блювоту, вживає проносні препарати, виснажує себе спортом або фізичними навантаженнями. Як анорексія, здебільшого ці порушення харчової поведінки у підлітків. Їх діагностують, якщо епізоди компенсаторної поведінки повторюються не рідше ніж 1 раз на тиждень протягом 3 місяців.
- Атипова булімія — проявляється так само, як нервова, але РХП симптоми у дітей епізоди виникають набагато рідше.· Нападоподібне переїдання — епізоди надмірного вживання їжі хоча б 1 раз на тиждень упродовж 3 місяців. Дитина споживає значно більшу кількість продуктів, ніж однолітки, і відчуває втрату контролю над процесом.
Причини РХП у дітей та підлітків
Розлади харчової поведінки (РХП) — це не просто про їжу чи вагу. Це про біль, страх, контроль і пошук безпеки там, де її немає. Вони можуть виглядати як суворе обмеження в їжі, як неконтрольовані напади переїдання чи нескінченна боротьба між голодом і почуттям провини.
Причини РХП у підлітків і дітей молодшого віку поділяють на декілька груп:
- Психологічні. Розлад харчової поведінки у дітей розвивається на тлі низької самооцінки, перфекціонізму, травматичного досвіду, тривоги, депресії та інших психоемоційних проблем.
- Соціальні. Діти й підлітки більше піддаються нав’язаним стандартам краси чи болісно сприймають критику з приводу своєї зовнішності від членів сім’ї, однолітків, тренерів зі спорту тощо.
- Фізіологічні. Згідно з деякими науковими дослідженнями, є генетична схильність до розладу в дітей, чиї батьки або близькі родичі страждали на РХП. На його розвиток також може вплинути зміна рівня гормонів або порушення обміну речовин.
Симптоми РХП у дитини чи підлітка
Симптоми РХП у підлітків і дітей різноманітні. Ось три основні групи ознак, які необов’язково повинні проявлятися всі разом:
- Зміни у харчових звичках — різке зменшення або збільшення кількості їжі, уникнення певних продуктів (особливо жирної або вуглеводної їжі), раптовий інтерес до «здорового харчування», фанатичне підрахування калорій, відмова їсти разом із сім’єю, пояснюючи це «я вже поїв/поїла» або «мені не хочеться».
- Фізичні зміни — різка втрата або набір ваги, слабкість, часті запаморочення, зневоднення, ламкість волосся та нігтів, сухість шкіри. У дівчат ще — порушення менструального циклу або повне його зникнення.
- Емоційні та поведінкові ознаки — дратівливість, замкнутість, часта зміна настрою та занадто критичне ставлення до власної зовнішності, навіть якщо немає видимих проблем із вагою. Також до цього належать — постійні розмови про їжу, дієти або «правильне» харчування, надмірне фізичне навантаження, навіть при втомі чи виснаженні, таємничість у поводженні з їжею (наприклад, зникнення їжі або знайдені сліди блювання у ванній).
Увага! На початкових стадіях розладу діти намагаються приховувати від батьків свої емоційні переживання, які спричиняють відмову від їжі або бажання компенсувати переїдання. Будьте уважні до дитини, щоб якомога раніше виявити ознаки РХП у підлітків і дітей молодшого віку.
РХП не проходять самі по собі, тому не ігноруйте проблему. Чим раніше звернути увагу, тим легше допомогти дитині. Говоріть спокійно та з розумінням. Уникайте звинувачень («Ти просто не хочеш їсти!»). Краще запитайте: «Я помічаю, що тебе щось турбує. Можливо, ти хочеш поговорити?». Зверніться по допомогу. Консультація спеціаліста (психолога, психіатра, дієтолога) допоможе зрозуміти ситуацію та знайти правильний підхід.
Методи лікування РХП у дітей та підлітків
Раннє виявлення, первинне обстеження та постійне лікування можуть відігравати важливу роль в одужанні та запобіганні прогресуванню розладу харчової поведінки до більш важкого або хронічного стану. Наведені нижче обстеження рекомендуються як перші кроки для встановлення діагнозу й допоможуть визначити рівень догляду, необхідний вашій дитині або члену сімʼї.
Медичне обстеження повинно передбачати таке:
- Оцінка пацієнта лікарем, який має досвід роботи з розладами харчової поведінки, повинна передбачати таке:
1.1. Історія хвороби пацієнта, включно зі скринінговими питаннями про особливості харчування.
1.2. Медичне, харчове, психологічне і соціальне функціонування (якщо можливо, експерт із розладів харчової поведінки повинен оцінити психічне здоровʼя вашої дитини).
1.3. Ставлення до харчування, фізичних вправ та зовнішнього вигляду.
1.4. Сімейний анамнез розладів харчової поведінки або інших психічних розладів.
1.5. Сімейний анамнез ожиріння.
1.6. Оцінка того, як пацієнт взаємодіє з людьми щодо почуттів і поведінки, повʼязаних з їжею.
1.7. Оцінка ставлення до харчування, фізичних вправ та зовнішнього вигляду. - Фізичне обстеження, включно з вагою, зростом, індексом маси тіла (ІМТ), функцією серцево-судинної системи та периферичних судин, дерматологічними симптомами (наприклад, стан шкіри, ріст волосся), а також доказами самоушкоджувальної поведінки.
- Лабораторні дослідження.
- Стоматологічний огляд, якщо в анамнезі є поведінка, повʼязана з очищенням.
- Встановлення діагнозу та визначення ступеня тяжкості розладу харчової поведінки.
Лікування РХП у дитини потребує комплексного підходу. Воно може складатися з психотерапії (індивідуальна з дитиною, сімейна за методом Модслі, когнітивно-поведінкова), медикаментозної терапії, коригування харчування під контролем дієтолога, навчання батьків щодо формування правильного ставлення до РХП у підлітків та госпіталізації, якщо це складний випадок.
Ціни на лікування РХП у дітей та підлітків
Найменування | Ціна |
---|---|
Консультація по прикорму та дитячому харчуванню (лікар-педіатр) | 1200 грн |
Онлайн консультація по прикорму та дитячому харчуванню (лікар-педіатр) | 1200 грн |
Консультація з проблем/розладів харчування (очно/онлайн), (лікар – SOS Trained Feeding Therapist) | 1850 грн |
Онлайн консультація з розладів харчової поведінки (лікар-дієтолог, КПТ-консультант) | 2100 грн |
Онлайн консультація лікаря-дієтолога (КПТ-консультант), (діти з 9р. та дорослі) | 1850 грн |
Чому важливо звертатися до фахівців?
Розлад харчової поведінки в дитини — це не примхи й не «підлітковий період». Це серйозне захворювання, яке успішно піддається корекції, якщо рано виявили симптоми та звернулися до лікарів. Тільки спеціалісти з РХП поставлять правильний діагноз і призначать лікування з огляду на тип та стадію розладу, супутні проблеми із фізичним і психологічним здоров’ям
Наслідки РХП у дітей
РХП у дітей та підлітків призводить до дефіциту поживних речовин, що гальмує ріст і розвиток. Без медичної допомоги погіршується фізичне та психологічне здоров’я. Можливо, будуть ураження слинних залоз, гастрит, езофагіт, виразкова хвороба шлунка, порушення роботи серця, непритомні стани, відсутність менструацій, зневоднення, сечокам’яна хвороба (через порушення водно-сольового балансу).
Що раніше почнеться лікування харчових розладів у дітей, то більше шансів на повне одужання. Без спеціалістів із РХП батькам складно впоратися, до того ж є ризик припуститися помилки в спілкуванні або культурі харчування в сім’ї, що ще більше погіршить ситуацію. Якщо помітили характерні симптоми, не відкладайте візит до лікаря!
Експертна думка лікаря:
«Розлад харчової поведінки у дітей — це не тільки проблеми із вживанням їжі. За ним часто ховаються глибокі емоційні переживання. Дитина потребує розуміння і медичної допомоги, а не осуду та докорів за відмову від їжі»
Запис на консультацію з лікування РХП
Якщо ви помічаєте у дитини ознаки порушень харчової поведінки — не відкладайте візит до фахівця. Чим раніше розпочати лікування, тим вищі шанси на повне одужання та відновлення здорового ставлення до їжі.
Зверніться до клініки «Педіатрія з любов’ю» або запишіться на консультацію вже сьогодні — ми допоможемо вашій дитині повернутися до гармонійного та щасливого життя!