[cherry_row]
[cherry_col size_md=\”12\”]
Чи варто робити \”додаткові\” щеплення? Може, це не обов\’язково? Чи дійсно вони потрібні, ці вакцини ж не входять до основного календаря щеплень в Україні? Отже, влаштовуйтесь зручніше, зараз розберемося.
Які вакцини зареєстровані в Україні, але не входять до основного календаря щеплень:
- від ротавірусної інфекції
- від пневмококової інфекції
- від вітрянки
- від гепатиту А
- від менінгококової інфекції
- від грипу.
Ці вакцини застосовуються часто. І багато питань виникає саме, чи треба, чи можна без них.
Ще є вакцини від папіломавірусу людини, від жовтої лихоманки, від кліщового енцефаліту, від тифу. Вони застосовуються рідше, і сьогодні я дозволю собі про них не писати.
Окрема історія – з вакциною від сказу. Це екстрена профілактика в разі укусу потенційно скаженої тварини. Планово щеплення від сказу не проводиться.
Тепер про кожну вакцину окремо.
Вакцина від ротавірусної інфекції (Ротарикс)
Симптоми ротавірусної інфекції – діарея, блювання, лихоманка, нудота. Симптоми можуть розвиватись стрімко і швидко викликати зневоднення. Захворювання зустрічається часто і нерідко призводить до госпіталізації, тому що маленьку дитину досить важко активно відпоювати рідиною.
Щеплення безболісне, це сироп, котрий капають дитині в ротик. Вік – з 6 тижнів до 24 тижнів. Потрібно 2 дози з інтервалом мінімум 4 тижні. Можна в один день з будь-якою іншою вакциною, крім БЦЖ.
Вакцинний вірус може деякий час виділятись з калом, але щеплена дитина нікого заразити не здатна.
Вакцина від пневмококової інфекції (Синфлорикс, Превенар 13)
Діти потребують захисту від пневмококової інфекції з 2 місяців. Пневмокок – це найчастіший збудник отиту, пневмонії, риносинуситу (зелені слизово-гнійні виділення з носу по кілька тижнів як ускладнення ГРВІ). Найсерйозніше – пневмококовий менінгіт. Близько третини (!) всіх випадків менінгітів у малих дітей викликано пневмококами. Це може бути інвалідізуючою або навіть смертельною інфекцією, на жаль.
Превенар 13 чи Синфлорикс? Чи ламали ви голову над цим запитанням? Чи провели ви кілька гугло-годин, щоб прийняти найкраще рішення для своєї дитини? То я вам допоможу 🙂
Синфлорикс:
- від 10 видів пневмококу;
- містить білок нетипованої гемофільної палички, але це не заміняє щеплення проти гемофільної інфекції;
- з 2 місяців до 5 років;
- в 2 рази дешевший за Превенар 13;
- у віці 2-6 місяців потрібно 3 дози, в 6-12 місяців 2 дози + 1 доза після 1 року;
- якщо ви почали щеплення після 1 року, потрібно 2 дози.
Превенар 13:
- проти 13 видів пневмококу;
- з 2 місяців без обмежень по віку;
- можна і дорослим, і людям похилого віку;
- з 2 років достатньо лише 1 дози;
- в 2 рази дорожчий, ніж Синфлорикс;
- до 2 років кількість доз така сама, як і для Синфлориксу.
Не треба чекати 2 років, щоб зробити Превенар 13 1 раз. Є думка, що це таке \”щеплення перед садочком\”. Насправді, відкладаючи щеплення до 3-4 років, батьки досить сильно ризикують. Але краще пізно, ніж ніколи.
Вакцина від вітряної віспи (Варілрикс)
Для дітей від 9 місяців, без обмежень за віком. Можна і дорослим, які не хворіли на вітрянку. Потрібно дві дози. Мінімальний інтервал між ними – 6 тижнів. Можна в один день з будь-якою іншою вакциною, крім БЦЖ. З КПК можна або в один день, або вже через місяць.
Ви, мабуть, чули, що вітрянка – це \”легка дитяча хвороба\” і що \”краще перехворіти в дитинстві\”? І навіщо щеплюватися, якщо можна сходити в гості до друзів з вітрянкою? Нормальні лікарі вважають цю практику варварством, і я теж маю таку точку зору.
Насправді:
- вітрянка – це одна з найзаразніших інфекцій;
- висипання супроводжуються сильними свербіжем, можлива лихоманка, нездужання;
- можливі ускладнення: шрами в місцях розчухів, бактеріальне інфікування шкіри;
- можливий вітряночний енцефаліт;
- віддалений наслідок – рецидиви у вигляді оперізуючого герпесу (болючі висипання в міжреберних проміжках).
Якщо у дитини атопічний дерматит, то щеплення особливо потрібне. Тому що такі малята – в групі ризику по більш важкому перебігу вітрянки. Імунітет після 2 доз вакцини – пожиттєвий. Твердження про те, що \”вакцина не захищає, а лише відсуває хворобу на більш дорослий вік\” – це міф.
У багатьох країнах є 4-компонентна вакцина від вітрянки, кору, краснухи та паротиту. Але у нас вона не зареєстрована.
Щеплення від гепатиту А (Хаврикс 1440 для дорослих та Хаврикс 720 для дітей, або комбінована вакцина Твінрикс від гепатиту А та В)
Це і є ота \”хвороба Боткіна\”. Гепатит А передається як кишкова інфекція (через брудні руки, воду, при недотриманні санітарних норм при приготуванні їжі). Заразитись можна будь-де і для цього не обов\’язково їхати в екзотичні країни. Трапляються групові випадки захворювання, коли захворіло все весілля або цілий дитячий табір.
Симптоми захворювання: нудота, слабкість, інтоксикація, жовтяниця, можлива діарея. Специфічного лікування не існує.
Вакцинуватися можна з 1 року, потрібно 2 дози вакцини з інтервалом мінімум 6 місяців. Імунітет пожиттєвий.
Вакцина від менінгококової інфекції
В Україні зареєстрована вакцина Менактра. Не зареєстрована вакцина Бексеро, яка захищає від більш поширеного виду менінгококу групи В. Я знаю досить багато випадків, коли заради щеплення родини їздять у Європу або просто принагідно під час мандрівки вакцинують дитину.
Чи треба робити Менактру? Так, це теж захист. Вакцинувати можна з 9 місяців. У віці 9-24 місяці потрібно 2 дози, з 2 років – 1 доза.
Чому ці вакцини не входять до календаря?
Тому що їх не забезпечує держава, а не тому, що ці вакцини не потрібні дітям. Ось така проста відповідь.
На жаль, в Україні є практика захищати дітей від вакцин, котрі нібито чимось загрожують здоров\’ю малят. Треба рятувати не від вакцин, а від інфекцій. Щеплення є набагато більш контрольованим процесом, аніж переносити інфекційне захворювання.
Так, наш український календар вакцинації – досить скромний. Процес щеплення в економічному сенсі лягає на кожну родину. Сподіваюсь, з часом ця ситуація зміниться на краще.
Джерело інформації – інструкції до вакцин та документ \”Позиція ВОЗ по вакцинах\”.
Всім – спокою. Не піддавайтесь паніці і провокаціям 🙂
Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.
[/cherry_col]
[/cherry_row]