Пілоростеноз: випадок з практики

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

На прийом прийшла мама з хлопчиком віком 4 тижні. Розмова почалась досить типово як для першого візиту з дитинкою такого віку. Неспокійний, зригує, складно вкласти спати, багато плаче. Малюк на ГВ, набрав за 4 тижні майже 1 кг маси. Багато дітей у такому віці зригують і не хочуть спати самі в своєму ліжечку.

Але мама була особливо схвильована. Повідомила, що за її відчуттями зригування останнім часом наростають. З попереднього дня стало менше сечі в підгузках, вони не такі наповнені, як раніше.

Я стала оглядати малюка. Дитина при огляді виглядала сумною. Ну от буває таке враження від дитини – коли тільки почала оглядати, але щось не так. Животик м\’який, але при вислуховуванні майже не чутно перистальтики (так, фонендоскопом варто слухати не лише легені). У процесі огляду дитина зригнула великий об\’єм неперетравленого молока з прожилками \”старої\” крові темно-коричневого кольору.

Я направила дитину в ОхМатДит, в хірургічне відділення. При обстеженні на УЗД шлунка було виявлено значно потовщений пілоричний сфінктер шлунка. На наступний день хлопчика було прооперовано. У той же день, через кілька годин після операції, малюк вже знову їв мамине молочко. Виписаний додому через 6 днів в гарному стані.

Ми зустрілись знову, коли хлопчику виповнилось 2 місяці. Мама дозволила описати цю історію, щоб привернути увагу до питання.

Отже, що таке пілоростеноз?

Це вроджена проблема розвитку шлунку, точніше – кругового м\’язу-сфінктеру на виході з шлунку. Цей м\’яз в нормі повинен відкриватися і пропускати їжу далі, в кишківник. При пілоростенозі сфінктер потовщений, нееластичний, не відкривається як належитью, від цього порушується засвоєння молока.

Симптоми пілоростенозу:

  • початок симптомів приблизно в віці 2-3 тижні, рідко – з перших днів життя;
  • часте зригування, яке поступово переходить в блювання;
  • блювання після кожного годування, різко, великим об\’ємом;
  • втрата ваги;
  • дитина неспокійна, страждає;
  • зменшення кількості сечі і калу;
  • втягнутий живіт в формі \”пісочного годинника\” (в важких випадках);
  • інколи при огляді можна прощупати потовщений сфінктер шлунка у формі оливки;
  • симптоми швидко прогресують, стан дитини може погіршуватись через недоїдання, зневоднення;
  • можлива навіть кома через втрату електролітів з частим блюванням.

Частіше хворіють хлопчики. Інколи пілоростеноз може поєднуватись з іншими вадами розвитку кишківника.

Діагностика та лікування пілоростенозу

Діагноз підтверджується на УЗД шлунка, також за допомогою рентгенівського знімку з контрастною речовиною.

Лікування лише оперативне, це екстрена операція.

У всіх на слуху, що немовлята можуть часто зригувати, і це норма. Але якщо крім зригування є решта тривожних ознак – не варто зволікати зі зверненням до лікаря.

Дуже важлива настороженість лікарів до цього питання. І не лише лікарів, а і консультантів з грудного вигодовування, доул, акушер-гінекологів – всіх фахівців, які знаходяться біля мами з новонародженим і можуть вчасно розпізнати патологію.

Всім бажаю здоров\’я!

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик