Як допомогти малюку не боятися лікаря?

Ви любите ходити до лікарів? Мабуть, так собі: все-таки це не завжди приємно. Але дорослі хоча б знають, чого очікувати. А малюки – ні, бо вони ще не мають життєвого досвіду, їх лякають невідомість і незнайомі люди. І тут дуже важливий момент: від візитів у дитинстві дуже залежить те, як дитина сприйматиме їх, коли виросте. Звернеться до лікаря вчасно – чи відкладе на останній момент, коли «припече». Виконуватиме усі вказівки – чи знехтує, бо не дуже довіряє. Одним словом, допомогти малюку впоратися із страхом ходити до лікаря дуже важливо з багатьох причин. Ось кілька порад, як можна підтримати дитину.

✅ Підготуйте малюка заздалегідь. Розкажіть, що лікар робитиме: розпитає, посвітить у вушко ліхтариком, послухає фонендоскопом. Можна також погратися у лікарню.
✅ Сплануйте час. Дитина не має бути голодна, стомлена чи сонна. Тобто жодного стресу перед візитом.
❌ Не лякайте лікарями та уколами. Якщо малюк чув подібні загрози, ясна річ, він боятиметься ходити до лікарні. Навпаки, він має знати, що уколи, пігулки, аналізи та огляди потрібні, щоб бути здоровим.
❌ Не давайте порожніх обіцянок. Наприклад, не кажіть, що це не боляче чи не страшно. Якщо йдете на 💉 щеплення, скажіть, що укол болітиме пару секунд і ви будете 👩‍👧 поруч. Головне – казати лише правду.
✅ Нормалізуйте почуття дитини. Боятися чи тривожитися – це нормально 🆗 Тому не кажіть малюку: «Не будь боягузом, це не боляче!» Боляче буває. І страшно також. Навчіть малюка долати страх і будьте підтримкою для нього: «Я теж дуже боялася йти до лікаря, коли у мене була ангіна. Але він допоміг, я одужала і змогла нарешті гуляти на вулиці».
✅ Дайте раду своїй тривозі. Батьки хвилюються за дітей – і це теж нормально. Але малюк відчуває тривогу батьків і починає більше нервувати сам.
✅ Допоможіть лікарю. Ви знаєте свого малюка краще за будь-кого. Тому вмієте і відволікти його, і заспокоїти. Розкажіть лікарю про ці секретні способи, і ви разом підтримаєте дитину під час візиту.
✅ Закріпіть позитивний результат. Коли усе закінчиться, скажіть малюкові, яким сміливим він був, як добре впорався із непростим завданням і як ви ним пишаєтеся. Можна також сходити разом у парк ⛲️ чи на улюблений майданчик.

У кабінеті педіатра чи іншого дитячого лікаря пацієнтом є малюк. Якщо він хворіє, то має розуміти, навіщо пити чай чи приймати 💊 пігулки. А для цього дуже важливо залучати його до процесу, вчити долати неприємні емоції, давати раду страху та тривозі. З упевнених малюків виростають упевнені дорослі. Будьте поруч із малятами, підтримуйте їх, довіряйте лікареві, і все вийде. Нехай дітлахи будуть здорові!

Автор: педіатр, інфекціоніст Олена Луцька

Кошик