Лактазна недостатність: історія одного аналізу -

Лактазна недостатність: історія одного аналізу

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Матуся маленької 1,5-місячної дівчинки прислала мені результати обстеження на непереносимість лактози. Це було так зване \”генетичне дослідження\”, яке зараз дуже часто призначають.

Скарги у цієї дівчинки були на неспокійну поведінку та трохи рідкий стул. Дитина на повному грудному вигодовуванні та гарно набирає вагу. У малятка було виявлено генотип \”СС\” і в коментарі до аналізу було написано, що це свідчить про генетичну схильність до незасвоєння лактози. Зроблю припущення, що подібна історія знайома читачам.

Я педіатр і власниця центру \”Педіатрія з любов’ю\”. Я маю освіту і практику консультанта з грудного вигодовування. Щодня я оглядаю немовлят. Тема лактозної непереносимості звучить дуже часто.

Проблема в тому, що з результатами цього аналізу потім треба жити все життя. Підкреслю, що не з хворобою, а з результатами аналізів.

Ось який може бути ланцюжок подій:

  • батьків щось тривожить в поведінці немовлятка;
  • батькам рекомендують здати аналіз на непереносимість лактози;
  • виявляється тип \”С/С\” або \”С/Т\” – повна або часткова непереносимість;
  • починається прийом препаратів з ферментом лактазою;
  • нерідко дитину переводять на безлактозну суміш замість грудного молока;
  • дитині дають лише безлактозні молочні продукти, причому багато років поспіль;
  • з часом виникає страх, що симптоми можуть повернутися, хоча дитина вже підросла;
  • родина довго-довго живе в напрузі через те, що у дитини генетична непереносимість, бо це сприймається як вирок на все життя.

Що ж насправді?

  1. Затримка стулу у немовлят, коліки, напруження та плач перед дефекацією є віковою особливістю.
  2. Атопічний дерматит не пов’язаний з непереносимістю лактози, як і решта алергічних реакцій, тому що лактоза – це вуглевод. Алергічні реакції викликають білки-алергени.
  3. У передчасно народжених дітей може бути тимчасова непереносимість лактози, але зазвичай ці малята здатні харчуватись маминим молоком.
  4. Після перенесених кишкових інфекцій або при непереносимості глютену чи білку коров’ячого молока може розвиватись тимчасова нетолерантність до лактози. Може виникнути плутанина в визначеннях: непереносимість лактози чи білку коров’ячого молока.
  5. Справжня вроджена непереносимість лактози – це екзотично рідкісний стан. І він проявляється з перших днів життя. Симптоми: діарея, втрата ваги, відсутність будь-якого набору ваги, значне зневоднення. Дитина не здатна засвоювати грудне молоко. Цей стан загрожує життю дитини з перших же днів життя.
  6. Особливості розвитку дитини, поява соціальних навичок та мови не пов’язані з непереносимістю лактози і не лікуються безлактозною дієтою.
  7. Генотип \”С/С\” та \”С/Т\” є нормальним генотипом для старших дітей та дорослих людей. Тому що дорослим вже необов’язково харчуватися молочними продуктами як основним джерелом росту та розвитку, на відміну від дітей першого року життя.

У нашій країні батьки часто здають \”генетичний тест\” дітям без медичних показань. Потім лікарі чубляться між собою, бо одні призначили, інші доводять, що це недоцільно. Матерям дають некоректні рекомендації щодо грудного вигодовування та відверто залякують. Консультанти з грудного вигодовування втрачають довіру до педіатрів і інколи (не секрет) навіть налаштовують мам-годувальниць проти лікарів.

І хоча я втомилася вести цю боротьбу, я впевнена, що якусь кількість дітей не переведуть на безлактозну суміш замість грудного молока завдяки більш широкому інформуванню про питання незасвоєння лактози.

Змінюймо інформаційний простір навколо себе. Доказова медицина можлива в нашій країні. Кожен з нас її наближає.

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик