Круг для плавання: коментар педіатра -

Круг для плавання: коментар педіатра

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Чи дійсно слід використовувати круг для плавання при купанні дитини? Чи безпечний цей девайс для малюка?

Почнемо з теорії

Структури спинного та головного мозку регулюють тонус м’язів. Існує механізм зворотнього зв’язку – залежно від положення тіла в просторі, від імпульсів з \”точок опори\” під час руху, від усіх м’зів та суглобів інформація надходить до нервової системи.

Поза тіла в просторі та м’язовий тонус мають вплив один на одного.

Облаштування навколишнього середовища малюка, його активності можуть допомагати або, навпаки, заважати його фізичному розвитку.

Під час огляду я інколи можу відрізнити діточок-\”кругоплавателів\”. Дитина 3-4х місячного віку в положенні лежачи на спинці намагається піднятись на п’ятки та потилицю, зробити \”мостик\” і вже в такій позиції імітувати пересування по поверхні. Наче павучок, але животиком догори. Якщо підняти дитину вертикально над пеленальним столиком та доторкнутись його пальчиками ніг до опори, м’язи стоп, спини, задньої поверхні ніг помітно напружуються, малюк витягається. Батьки можуть розповідати, що їх дитина не хоче утримувати голову, не поспішає перевертатись зі спинки на животик.

Ймовірно, ви вже знаєте про етапи фізично-рухового розвитку дитини. Наприклад, це здатність піднімати та утримувати голову, сидіти, повзати, стояти, ходити. Ці навички з’являються завдяки тому, що малюк може керувати тонусом своїх м’язів та вчиться розподіляти його залежно від положення тіла в просторі. Це свідоме вміння.

А ще є несвідомі рефлекси. Наприклад, якщо підставити руку під стопи дитини віком 1-2 місяці, малюк буде ніби повзти вперед, відштовхуючись ногами. Це не \”вже уміє повзати\” – це \”ще повзає\”. Рефлекс опори зникає в 3-4 місяці.

Подовження існування несвідомих рефлексів може затримувати появу свідомих рухових умінь.

А тепер перейдемо до практики

Чому в домі молодих батьків з’являється надувний круг для шиї:

  • тому що більшість знайомих так робить;
  • тому що болить спина під час купання дитини, якщо потрібно постійно до неї нахилятись;
  • тому що так порадив ортопед, масажист чи невролог (WHAT????). І навіть популярний вусатий педіатр сказав, що круг – це ок.

Чому моя думка інша:

  • Дитина рухає тулубом та кінцівками при майже фіксованій шиї. Шийний відділ хребта є найбільш рухливою його частиною, та одночасно – нестабільною. Якщо існує хоча б найменша ймовірність травми шиї при різких рухах – краще цьому запобігати.
  • На внутрішній поверхні круга є бортик, що щільно прилягає до шиї дитини та утворює заглиблення. Іноді в це заглиблення може потрапляти певна кількість води (наприклад, під час активних рухів). Ця водичка в заглибленні може налякати малюка та потрапити в дихальні шляхи. Наскільки ви розумієте, швиденько зняти круг – непросте завдання.
  • Якщо мета плавання – зробити, щоб дитина втомилась та міцно спала до ранку, то це суперечить принципам підтримання ГВ. Дитина прокидається вночі і просить груди? – це нормально.
  • Спроби втомити дитину можуть призвести до перезбудження і погіршення сну.
  • З кругом на шиї дитина не має можливості дотягнутись до стінки ванної, борсається, робить хаотичні руки, щоб знайти хоча б якусь опору – це може сприйматись як \”дитина така активна, коли плаває, вона в захваті\”.
  • Не плутайте реакцію захисного завмирання та нервовий сміх із задоволенням від процесу. Якщо після плавання з кругом ви помітили погіршення сну, поведінка біля грудей стала неспокійною – це може бути ознаками надмірного стресу.

Насправді, круг на шиї не вчить дитину плавати. Це один із шляхів занурити малюка у воду. З часом дитина підростає – і починає ніби ходити по дну ванни. Це суперечить етапам природньої вертикалізації. Особливо помітний такий ефект у діточок, яким надягли круг ще до того, як вони почали утримувати голову.

Врешті, ефект круга для плавання подібний \”навчальному\” ефекту ходунків, пригунків, візочків для ходьби з опорою та інших пристроїв.

Як купати дитину і вчити плавати

Так а як же купати дитину в ванні:

  • Тримаючи дитину руками.
  • Разом з дитиною у ванні (так теж можна).
  • Можна запропонувати дитині сидіти в ванні з іграшками, з 5-6 місяців.

Отже, перед тим, як одягнути круг, поставте собі запитання: \”А для чого, куди це приведе малюка?\”

Навчання будь-чому новому в дітлахів відбувається за схемою:

  • Спочатку з’являється інтерес.
  • Дитина пробує самостійно, кличе батьків робити це разом.
  • Повторює нову дію із батьками багато разів.
  • Нарешті, навчиться і робить це самостійно.

Розвиток, оволодіння новими навичками мають відбуватись з цікавості. Як в житті, як в точці опори при допомозі батьків, так і в плаванні. В усьому.

P.S. Ви нахиляєтесь над ванною і відчуваєте нестерпний біль в попереку? Неможливо розігнутись? Існує безліч методик нахилів, наприклад, можна запозичити нахили із йоги. Якщо нахилятись, утримуючи спину рівно, трохи зігнувши ноги та утримувати тулуб паралельно землі (за рахунок м’язів черевного пресу та передній поверхні стегон) – ваш поперек перестане благати про допомогу.

Якщо у вас досі немає круга для купання дитини – з вами все гаразд 🙂

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик