Анемія, гемоглобін: питання та відповіді -

Анемія, гемоглобін: питання та відповіді

[cherry_row]

[cherry_col size_md=\”12\”]

Анемією називають стан, при якому знижується кількість еритроцитів та гемоглобіну. Найпоширеніша причина – дефіцит заліза в організмі людини. Хоча бувають анемії, викликані іншими причинами, але це буває набагато рідше.

За даними ВООЗ брак заліза відчуває до 30% всього населення планети. Серед школярів це спостерігається у 15-17% учнів, а у дітей віком до 3 років – до 40-50%.

Норми гемоглобіну:

 • У дітей до 6 років гемоглобін повинен бути не нижче 110 гл за даними ВООЗ. За даними Американської академії педіатрії (ААП) – навіть 120г/л.
 • З 6 років – 120-135 гл.

Залізо потрібне:

 • для перенесення кисню до всіх тканин організму;
 • для утворення самих клітин крові;
 • для синтезу гормонів щитовидної залози;
 • для росту і розвитку дитячого організму;
 • для роботи імунітету;
 • для утворення нових нейронних зв\’язків. Тобто впливає на здатність навчатися;
 • для хорошого росту волосся і нігтів.

Тобто залізо дуже впливає на фізичний і психічний розвиток, на когнітивні здібності і загальний стан здоров\’я. Залізо не утворюється в організмі людини, його можна отримати лише ззовні.

Як саме це відбувається?

Все починається ще з вагітності. Внутрішньоутробно дитина отримує залізо з пуповинної кров\’ю. Це означає, що від харчування майбутньої мами і від її рівня заліза і гемоглобіну дуже залежить наповнення «депо» дитини.

Під час пологів велике значення має момент стискання і перетину пуповини новонародженого. Раннє перетискання (раніше 30-60 секунд) не дозволяє маляті отримати потрібний обсяг крові з пуповини. Доведено, що це з великою ймовірністю призводить до залізодефіцитної анемії у віці 6-9 місяців.

Затримка стискання пуповини до 2-3 хвилин після народження призводить до кращого рівня заліза у дітей в віці 2-6 місяців. Після 1 року ефект відстроченого стискання пуповини стає непомітним.

Запаси заліза у плода формуються в основному в 3-му триместрі вагітності. Тому діти, народжені раніше терміну знаходяться в групі ризику і вимагають уваги до раннього виявлення анемії і повинні отримувати препарати заліза профілактично весь перший рік життя. Виключення – діти, які отримали багато переливань крові і діти на штучному вигодовуванні збагаченої залізом сумішшю (це загальна рекомендація, яка може варіюватися і рішення про необхідність призначення препаратів заліза буде залежати від кожного конкретного випадку).

За дослідженнями ААП, дефіцит заліза може надавати довготривалий необоротній вплив на когнітивний і поведінковий розвиток дитини. До того моменту, коли дитина розвиває залізодефіцитну анемію, може бути занадто пізно, щоб запобігти майбутнім проблемам.

У перші півроку діти отримують залізо з молоком матері. Залізо з грудного молока дуже добре засвоюється – до 50%, це називається високою біодоступнстью. Штучні суміші збагачують залізом додатково, оскільки засвоїти важливий елемент з коров\’ячого молока дитині значно важче. З неадаптованих сумішей або цільного коров\’ячого молока заліза надходить в 5 разів менше.

З початком прикорму залізо з «дорослої» їжі буде захищати дитину від розвитку анемії. Звичайно, все індивідуально, з урахуванням харчового інтересу, але занадто відкладати (пізніше 8-9месяцев) прикорм може бути небезпечно.

Чим годуємо?

Згадуємо уроки хімії: існує Fe (II) і Fe (III) – 2-х і 3-х валентне залізо. У різних продуктах харчування містяться різні види заліза.

2-х валентне залізо (ще його називають гемовим, тобто пов\’язаним з гемоглобіном) засвоюється легше, воно міститься в червоних сортах м\’яса, риби, печінці, жовтках, м\’ясі індички, кролика.

Негемове, 3-х валентне залізо, ви отримаєте, вживаючи рослинні продукти. Найбільш багаті залізом шпинат, гречка, ячка, рис, горох, волоські горіхи, сочевиця, картопля, цибуля зелена, буряк, чорний шоколад, сухофрукти, слива, гранат, черешня, полуниця, малина, смородина чорна.

Біодоступність заліза з рослинної їжі набагато нижча. Це означає, що таку їжу потрібно більше і частіше, щоб отримати добову дозу заліза. Мамам-вегетаріанкам варто врахувати цей аспект свого раціону під час вагітності і весь період годування грудьми. Дуже небажано переводити дітей на вегетаріанське харчування раніше 3 років.

Меню для малюків

Бажано запропонувати дитині м\’ясо з 6,5-7 місяців.

З 9 місяців пропонуйте морську рибу. Тут є нюанси: за нашим 149м наказом рибу рекомендується вводити з 9 місяців. В багатьох іноземних настановах рибу вводять до дитячого меню паралельно з м\’ясом, в ті ж терміни.

З 6-7 місяців додавайте в овочеві страви або каші відвареної курячий або перепелиний жовток. Кількість перерахованих продуктів на одну порцію варіюється і залежить від того, як малюк сприймає прикорм, стану його травної системи і смакових уподобань.

Коли потрібно запідозрити анемію?

Дефіцит заліза може різноманітно проявлятися:

 • блідість шкіри;
 • ослаблене та тьмяне волосся і нігті,
 • випадання волосся, сухість шкіри,
 • дратівливість, примхливість і стомлюваність,
 • неспокійний сон,
 • зниження апетиту і спотворення сприйняття запаху (малюкові може здаватися, що їжа різко неприємно пахне),
 • тріщінки-\”заїди\” в куточках рота,
 • прискорене серцебиття,
 • часті захворювання на ГРВІ
 • знижений м\’язовий тонус
 • закрепи.

У більш старших дітей можуть відзначатися труднощі з навчанням і концентрацією уваги, вони погано переносять фізичні навантаження, емоційно лабільні.

Ці ознаки можуть відзначатися і в інших ситуаціях, але в своїй сукупності вони повинні стати приводом для обстеження дитини. Як бачите, симптоми не специфічні.

Є важливий момент: дефіцит заліза може довгий час не призводити до явних видимих ознак анемії. Але все одно цей стан вимагає уваги. Відсутність явних симптомів анемії – не привід відмовлятися від лікування, обстеження та / або профілактичного прийому препаратів заліза. \”Я анемію не бачу, значить її немає\” – це не вірно.

Як виявити?

Діагностика анемії дуже проста і доступна. Загальний розгорнутий аналіз крові покаже рівень гемоглобіну, кількість еритроцитів, а також їх форму, розмір і насичення гемоглобіном (цифри MCV, MCH, MHCV).

Інформативний загальний аналіз крові – це аналіз, виконаний на автоматичному аналізаторі. Бланк із записом від руки, де вказано тільки гемоглобін і кількість еритроцитів – це даремно вколоти палець дитини, тому що дефіцит заліза може вже бути, а рівень гемоглобіну ще по нижній межі норми.

Навіть якщо вас нічого не турбує, в 6-9 місяців необхідно здати загальний аналіз крові – це описано в Національному протоколі по догляду за здоровими дітьми до 3 років.

Профілактичне обстеження раніше 6 місяців може знадобитися діткам з групи ризику: які пройшли через етапи виходжування новонароджених, \”поспішайчики\” народжені раніше терміну, що народилися у мам з важким гестозом, які отримували антибіотики під час вагітності, малюкам з дефіцитом маси тіла або із занадто швидким її набором, при важкому атопічному дерматиті, патології нирок і шлунково-кишкового тракту.

Прийом препаратів заліза

Існують рекомендації по профілактичному прийому препаратів заліза:

 • весь перший рік життя для дітей, народжених раніше 37 тижнів гестації (незалежно від маси тіла при народженні);
 • для народжених в строк дітей на ГВ – з 4 місяців до початку активного вживання продуктів, багатих на залізо (м\’ясо, риба, багаті залізом крупи, бобові).
  Виняток – діти на вигодовуванні збагаченою сумішшю залізом і діти, які отримали переливання крові.

Потрібно лікувати або саме пройде?

Це питання завжди хвилює батьків. Цілком зрозуміле бажання уникнути прийому медикаментів, якщо це можливо. Обговоріть з вашим педіатром все, що вас хвилює.

Педіатр повинен призначити препарат заліза, якщо гемоглобін нижче 110гл, навіть якщо немає видимих ​​симптомів анемії. І саме це часто викликає подив у батьків і навіть бажання посперечатися, не погодитися з лікарем.

Етапність така:

 • спочатку може виникнути латентний дефіцит заліза (прихований);
 • потім дефіцит заліза, визначений лабораторно;
 • і тільки потім – явні симптоми анемії, яких краще не допускати.

За рахунок харчування вкрай важко компенсувати залізодефіцит. З їжею дитина може задовольнити тільки свою фізіологічну потребу в залізі, а для покриття дефіциту м\’яса довелося б з\’їсти дуже багато. Особливо, якщо врахувати, що найчастіше у дітей з дефіцитом заліза і/або анемією є знижений апетит.

Для лікування залізодефіцитної анемії призначають препарати заліза у вигляді крапель або сиропу. Лікування повинно відбуватися під контролем показників аналізу крові. Якщо все підібрано правильно, то гемоглобін за 7-10 днів повинен підвищитися не менше, ніж на 10 гл.

В цілому лікування анемії триває 3-6 місяців. По досягненню бажаного рівня гемоглобіну доза заліза зменшується в 2 рази (це буде профілактична доза), але прийом потрібно продовжувати, щоб наситити всі депо цим необхідним елементом. Якщо цього не зробити, то анемія може повернутися знову.

Анемія не є протипоказанням для вакцинації. Дітей треба захищати від інфекцій, а не від вакцин.

Висновки:

 • дефіцит заліза дуже поширений;
 • на рівень заліза можна і потрібно впливати;
 • не варто відмовлятися від профілактичного обстеження;
 • виявлена ​​анемія, навіть легка – означає прогресування дефіциту заліза і потребує лікування;
 • діти досить часто потребують додаткового прийому заліза у вигляді препаратів;
 • дефіцит заліза в ранньому віці може мати великий вплив на стан здоров\’я.

Всім здоров\’я!

Автор: педіатр Лідія Бабич

[/cherry_col]

[/cherry_row]

Кошик