Небулайзер: коли він дійсно потрібен, а коли ні -

Небулайзер: коли він дійсно потрібен, а коли ні

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Про небулайзер чули, мабуть, всі батьки. Але не всі знають, коли його використання дійсно необхідне, а коли в інгаляціях немає потреби або вони можуть навіть нашкодити.

Що таке небулайзер?

Небулайзер – це прилад для доставки ліків в нижні дихальні шляхи. З рідини утворюються мікро-часточки. Настільки маленькі, що при вдиханні можуть потрапляти в дрібні бронхи та легені. Прилад дуже популярний останні 5-10 років. Мало не в кожній хаті вже є такий інгалятор. Чи потрібен він всім родинам з дітьми? Якщо ви досі не купили небулайзер, то з вами все ОК, ви зовсім не \”мать-єхидна\”.

В яких випадках такий інгалятор дійсно потрібен:

  • Обструктивний бронхіт: інгаляції з сальбутамолом (\”вентолін\”, \”небутамол\”), іпратропію бромідом (\”беродуал\”) – це засоби для зняття спазму бронхів.
  • Стенозуючий ларинготрахеїт: інгаляції з гормонами (наприклад \”пульмікорт\”).
  • Муковісцидоз (хронічне захворювання легень, можуть знадобитися інгаляції з антибіотиками). На цьому перелік показань закінчується.

Слід додати, що при лікуванні бронхіальної астми ефективніше використовувати спейсери. Це такий пристрій для вдихання ліків з порошкового балончика. Тому що при використанні небулайзера частина дози ліків втрачається: осідає в порожнині рота і глотці, частина потрапляє в повітря кімнати.

Не можна лікувати небулайзером:

  • нежить;
  • кашель, викликаний затіканням слизу в глотку з порожнини носа (дуже часта причина вологого кашлю);
  • аденоїди;
  • психогенний кашель.

При ГРВІ організм намагається зупинити збудника на рівні носоглотки – для цього виробляється слиз у носі, виникає місцевий набряк в носоглотці, активно працюють лімфовузли в глотці. З мікрочасточками рідини небулайзер допомагає фактично вдихнути віруси глибше. Інгаляції без показань можуть нашкодити.

Наведу поширені засоби, котрі НЕ ТРЕБА використовувати для інгаляцій:

1. Декасан. У нормальних лікарів від цього слова тіпається око. Наведу цитату з інструкції: \”Діти: Застосовувати для лікування дітей віком від 12 років з хронiчним бронхiтом у фазi загострення\”. ВСЕ. Ніде не написано дихати цим розчином для лікування ГРВІ, особливо у маленьких дітей! Це розчин для знезараження ран, гнійників на шкірі, для дезінфекції рук і інструментів. По правді кажучи, антисептичні здатності слабенькі. При вдиханні може викликати спазм бронхів, набряк в дихальних шляхах, печіння у грудях. Викиньте з своїх аптечок цей розчин і ніколи не наливайте його в небулайзер вашим дітям! Це шкідливо! Ніде в світі ним не лікують маленьких дітей (та і великих, якщо чесно, – теж).

2. Фіз.розчин. Ви здивуєтесь, але в світових протоколах ніде немає такої процедури – інгаляції з фіз.розчином.

3. Саморобні коктейлі, наприклад: фіз.розчин, антибіотик, дексаметазон.

4. Гідрокортизон з ампул – це розчин для ін\’єкцій. При вдиханні може пошкоджувати дихальні шляхи через те, що має мікрокристалічну структуру.

5. Оральні протиалергічні краплі. Зустрічала випадки, коли алерзин і феністил капали в небулайзер і цим дихали. Якщо краплі призначені для ковтання, це значить, що можна використовувати лише так.

6. Боржомі й інша мінеральна вода. Розчини для вдихання повинні бути стерильні. Мінеральна вода при вдиханні може викликати набряк дихальних шляхів, надмірне виділення мокротиння, спазматичний кашель. Ніде в світі немає рекомендацій дихати питною мінеральною водою. Не робіть цього, будь ласка!

7. Морська вода з моря – та, яку ще літом набрали в пляшку і вона стоїть вдома. При вдиханні через інгалятор може спричинити важку пневмонію.

8. Відвари трав. Ризик алергічної реакції, ризик погіршення дихальних розладів. Якщо дихати ромашкою, вона ніяк не вбиває віруси або бактерії дихальних шляхах. Не застосовуйте відвари трав для інгаляцій – це традиція з музею медицини.

Гасло \”небулайзер – в кожен дім!\” – це витвір маркетологів. У цьому немає потреби в більшості дітей. Не треба купувати небулайзер просто через те, що у вас маленька дитина.

Всім бажаю здоров\’я!

Текст носить ознайомчий характер. За конкретним планом дій у вашому конкретному випадку, будь ласка, звертайтесь до лікаря.

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик