Тестування на COVID-19 -

Тестування на COVID-19

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Пропонуємо розібратися, які тести на COVID-19 існують, яким чином і в яких випадках вони проводяться.

Є два види діагностики коронавірусної інфекції:

 • тест на антитіла
 • тест на наявність вірусу в організмі (полімеразно-ланцюгова реакція, ПЛР).

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)

ПЛР дозволяє визначити, чи є у вас інфекція COVID-19 зараз. Більшість пацієнтів з підтвердженим COVID-19 мають гарячку та/або симптоми гострого респіраторного захворювання (наприклад, кашель, утруднене дихання), але деякі люди можуть мати й інші симтоми (головний біль, біль у горлі, біль в м’язах, втрата смаку або нюху). Симптоми можуть з’явитись протягом 2-14 днів після зараження вірусом. Для дослідження береться мазок з глибини носоглотки.

На інформативність тесту впливають:

 • техніка забору зразка;
 • транспортування зразка в лабораторію;
 • термін від забору зразка до проведення аналізу.

Кого потрібно тестувати:

 • хворих, що мають симптоми;
 • госпіталізованих хворих;
 • для епідеміологічних досліджень;
 • для медичного персоналу – якщо піддалися дії особи з підозрою на COVID-19 без лабораторного підтвердження. Навіть легкі ознаки та симптоми (наприклад, біль в горлі) COVID-19 слід оцінювати серед потенційно вразливого медичного персоналу.

Для виконання ПЛР потрібен досвідчений медик для забору зразка, спеціальний апарат для проведення аналізу. Отже, ПЛР – це не для домашнього вжитку.

Результати ПЛР-аналізу будуть готові протягом 2-3 днів:

 • \”+\” результат означає, що у людини зараз є коронавірус в організмі, людина може заражати оточуючих і повинна дотримуватись заходів по ізоляції.
 • \”-\” може означати, що немає вірусу в відібраному зразку. Може бути пов’язаний з технікою виконання тесту.

Серологічні тести (аналіз на антитіла IgM та IgG)

Антитіла – це молекули білку, які захищають нас від інфекцій. На відміну від ПЛР, тести на антитіла не визначають наявність активного вірусу в організмі, але визначають наявність імунітету до нього, тобто наявність IgM- і IgG-антитіл в крові. Є експрес-тести та тести в лабораторіях. Матеріал – кров, капілярна чи венозна. Результат – протягом 10-15 хвилин, все залежить від виробника тесту.

Тести на антитіла дозволяють визначати:

 • \”так\” або \”ні\” без уточнення видів антитіл (експрес-тест);
 • загальні антитіла М та G без уточнення видів (експрес-тест);
 • визначати антитіла окремо М, окремо G (це робить лабораторія).

Тестування на IgM дозволяє визначити факт недавнього зараження вірусом на 5-7 день.

IgG свідчать про наявність інфекції на більш пізніх стадіях захворювання з 8 по 14 день (в різних джерелах терміни трохи відрізняються). Можливий період, коли IgM вже зникли, а IgG ще не з’явились. Тест буде негативний, але людина може заражати оточуючих.

Чутливість експрес-тестів – приблизно 80%. Техніка виконання тесту впливає на результат.

Якщо ви контактували з хворим і зробили собі експрес-тест раніше 7-14 дня, він може бути негативним. Але це не означає, що ви не заразились і не заражаєте оточуючих. Є невелика кількість людей, просто не здатних виробляти антитіла. Тести у таких людей будуть не інформативні. Антитіла можуть вироблятись на інші види коронавірусів, і це може давати хибно позитивний результат.

Якщо у людини є симптоми захворювання, варто робити ПЛР для більш точного підтвердження наявності коронавірусу в організмі.

Можливо, у нас вже є антитіла, і можна нічого не боятись і карантин нам не потрібен? На сьогодні поки незрозуміло, чи зможуть ці антитіла забезпечити захист (імунітет) від повторного зараження.

Автори тексту: педіатри Таїсія Соколова та Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик