Як збивати температуру? -

Як збивати температуру?

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Чим можна збивати температуру, а що може бути небезпечним, читайте нижче.

Як не треба знижувати температуру тіла:

1. Анальгін (метамізол натрію) у більшості країн заборонений до використання у дітей, та і у дорослих поступово відходить на другий план. Чому? Тому що є серйозний потенційний ризик – агранулоцитоз (пригнічення кровотворної функції кісткового мозку). Жарознижуючий ефект точно не вартий такого ризику. В Британії, США, Японії, Австралії заборонений.

Отже, якщо у дитини підвищена температура тіла – не панікуйте, бо медикаментозна активність лікарів \”Швидкої\” може сильно залежати від переляканості батьків. Анальгін внутрішньом\’язово – це боляче. Це потенційно шкідливий метод зниження температури тіла. Будьте дуже обережні з цим препаратом.

2. Но-шпа – це взагалі не жарознижуючий препарат. Це спазмолітик. Впливає на гладку мускулатуру кишківника, жовчовивідних шляхів. Не впливає на кровоносні судини (це в інструкції також написано).

Но-шпа не здатна знімати спазми в кінцівках. Просто у одних дітей при лихоманці кінцівки стають холодними, а у інших – ні. Холодні кінцівки не є загрозливою ознакою. Холодні кінцівки не означають, що температура небезпечна. Спробуйте без но-шпи і ви здивуєтесь, що без неї все відбувається нормально.

А ще згадаємо, що но-шпа дуже гірка, може викликати блювання. Блювання може посилити зневоднення або дитина в стресі відмовиться пити. Якщо но-шпу колоти – це дуже боляче. Отже, поміркувавши, маємо більше ризиків, ніж користі.

3. Димедрол (дифенгідраміну гідрохлорид) – це антигістамінний препарат 1-го покоління. В інструкції сказано \”не використовується у педіатричній практиці\”. В механізмі дії немає вказівки на те, що може знижувати температуру тіла. Побічними ефектами можуть бути збудження, галюцинації, підвищення температури тіла, аритмія, блювання. Не надто безпечний препарат.

Так чому ж оцей коктейль \”но-шпа + анальгін + димедрол\” продовжують колоти дітям при підвищеній температурі тіла?.. Питання риторичне.

4. Аспірин – протипоказаний до 15 років. При деяких вірусних інфекціях (грип, вітряна віспа) може спричинити тяжке ускладнення – синдром Рея.

5. Холодні обтирання, холодний душ, клізма з холодною водою – можуть бути дуже неприємними для дитини. Завдяки розширеним судинам в поверхні шкіри організм намагається віддати зайве тепло і знизити температуру тіла. Вплив холоду на шкіру може викликати спазм судин в шкірі і порушити теплообмін. Отже, це не дуже гуманний та неефективний спосіб боротьби з лихоманкою.

6. Гомеопатичні засоби у вигляді свічок (наприклад, \”Вібуркол\”) – ефект плацебо.

7. Обтирання горілкою, розчином оцту, спирту – це дуже небезпечні дії, тому що спирт, оцет здатні гарно всмоктуватись через шкіру та завдяки вдиханню випаровувань. Це може спричинити токсичний ефект і бути значно шкідливішим, ніж підвищена температура тіла.

Які препарати безпечні та ефективні при лихоманці?

Парацетамол та ібупрофен, в сиропі чи свічках. Вікова доза: ібупрофен 10мг/кг ваги, парацетамол 15 мг/кг ваги. У сиропі з ібупрофеном міститься 100 або 200мг ібупрофену в 5мл, парацетамол – 120мг в 5 мл. 

Ви можете порахувати просто зараз, яка кількість мілілітрів сиропу потрібна саме вашій дитині. На флаконах часто пишуть дозування залежно від віку, але це не дуже точно. У 9 місяців діти можуть бути і 7кг, і 11кг, наприклад.

Зверніть увагу: популярний Нурофен в свічках містить 60мг ібупрофену. Якщо дитина має вагу більше 6кг, то свічка може не дати очікуваного ефекту через недостатню дозу.

Це є симптоматичною допомогою – ви можете застосовувати ці препарати залежно від загального самопочуття дитини. Якщо малюк почувається добре, але температура висока, то не обов\’язково давати жарознижуючі засоби. Приділіть увагу додатковому питтю рідини. У малої дитини – більш часте прикладання до грудей. При лихоманці дитина втрачає рідину, а через зневоднення температура може гірше збиватись.

Коли температуру треба збивати?

Частим запитанням є \”при яких цифрах збивати температуру?\” Це залежить лише від стану дитини, ступеню дискомфорту. Ми лікуємо не градусник. Немає такого правила, що 37,9 ще нормально, а 38,1 вже треба збивати.

Зверніть увагу: для встановлення діагнозу варто звертатись до лікаря, особливо якщо у дитини немає симптомів ГРВІ, а є лише підвищена температура тіла.

Більшість батьків намагаються якомога швидше нормалізувати температуру тіла у дитини – це називається \”лихоманкофобія\”. Однак ця тактика може бути небезпечною.

Зберігайте спокій і не бійтесь цифр на градуснику.

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик