Кашель — це захисна реакція організму у відповідь на подразнення слизової оболонки дихальних шляхів. У ролі подразника можуть бути алергени, пилові частинки, сторонні предмети, забруднювальні речовини, а також різні інфекційні та запальні процеси.
Кашель у дітей — одна з найпоширеніших причин звернення до лікаря. Кашель спричиняє дискомфорт, заважає спати, призводить до підвищеної стомлюваності й порушення нормальної фізичної активності дитини.
Батькам важливо розуміти, що кашель — це симптом. Тому, перш ніж робити якісь дії, необхідно визначити причину кашлю: у цьому вам допоможе досвідчений педіатр під час огляду дитини. Безконтрольне застосування протикашльових засобів може призвести до ускладнень.
Види кашлю у дітей
Говорячи про характеристики кашлю, який може відрізнятися за силою та інтенсивністю (дзвінкий, глухий тощо), фахівці звертають увагу насамперед на його тривалість і продуктивність.
Розрізняють гострий та хронічний кашель:
- Короткочасний гострий дитячий кашель зазвичай є наслідком гострих інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів. Такий кашель, який непокоїть дитину впродовж 2–3 тижнів, часто спостерігається, наприклад, при ГРВІ.
- Хронічну (затяжну) форму діагностують, якщо симптом зберігається більше ніж місяць. При тривалому хронічному кашлі можливе чергування гострих нападів і періодів відсутності кашлю.
Важливою та інформативною характеристикою є продуктивність кашлю. Вологий кашель із виділенням мокротиння вважається продуктивним. Його протилежність — сухий кашель, що спричиняє пирхоту й подразнення горла, — називають непродуктивним. Вірусні інфекції в дітей, як правило, починаються з болісного сухого кашлю, який згодом змінюється вологим, що сприяє виведенню мікробів та слизу.
Причини кашлю у дітей
Симптом може бути пов’язаний із широким переліком захворювань, насамперед із бронхіальними та легеневими інфекціями. Поширені причини кашлю у дітей:
- ГРВІ;
- бронхіт;
- грип;
- пневмонія;
- коклюш;
- кір.
Наприклад, гострий кашель тривалістю до 4 тижнів часто спостерігається при ГРВІ, гострому риносинуситі, трахеїті, ларингіті, бронхіті, пневмонії, а також при алергії.
Хронічний кашель тривалістю більше ніж місяць може виникати в разі потрапляння в дихальні шляхи стороннього тіла, при бронхіальній астмі, затяжному бактеріальному бронхіті, еозинофільній хворобі легень, вірусних захворюваннях (таких як кашлюк), при вроджених аномаліях розвитку органів дихання та при новоутвореннях.
Крім того, є нелегеневі причини кашлю. До них належить серцева недостатність, захворювання вух, еозинофільний езофагіт. У дорослих і дітей також діагностують психогенний кашель, який може бути пов’язаний з різними душевними потрясіннями. Ще одна причина, з якої може з’явитися дитячий кашель, — лікування препаратами, що викликають кашльовий рефлекс (наприклад, Еналаприл).
Широкий спектр факторів підтверджує важливість звернення до фахівця, який знайде першопричину та підбере адекватне лікування кашлю у дітей.
Симптоми, які супроводжують кашель
Зрозуміти, чим спричинений мокрий або сухий кашель у дітей, і призначити лікування допомагають додаткові симптоми.
- При інфекціях дихальних шляхів, крім кашлю, маленького пацієнта може турбувати біль у горлі, головний біль, нежить, температура. Наприклад, кашель із лихоманкою та болем у грудях може бути наслідком розвитку пневмонії (запалення легень), а поєднання кашлю і ломота в тілі характерні для грипу.
- Запідозрити бронхіальну астму, крім сухого кашлю, який зазвичай посилюється в нічний час, дає змогу задишка та хрипке дихання.
- При алергії кашель доповнюють такі симптоми, як сльозотеча, нежить, чхання, свербіж шкіри, висипання на шкірі.
- Якщо кашель пов’язаний з порушеннями травної системи, зокрема з гастроезофагеальним рефлюксом, у дитини спостерігається відрижка, печія, порушення сну, а кашель зазвичай з’являється після їди.
- Для захворювань серця, крім кашлю, характерні підвищена стомлюваність, задишка, часті респіраторні захворювання, прискорене серцебиття.
Один з небезпечних проявів — кашель із кров’ю. Найкраще, що можна зробити при різних виділеннях при кашлі, — негайно звернутися до лікаря.
Діагностика кашлю у дітей
Установити причини мокрого кашлю у дітей допомагають скарги маленького пацієнта, його наочний зовнішній огляд, історія хвороби (анамнез) і прослуховування дихальних шляхів за допомогою спеціальних інструментів.
У разі потреби лікар призначить додаткові дослідження, такі як:
- рентгенографія органів грудної клітки;
- загальний аналіз крові та С-реактивний білок (при підозрі на бактеріальну інфекцію);
- бронхоскопія (якщо є підозра на стороннє тіло);
- ехокардіографія, електрокардіографія (якщо є підозра на проблеми із серцем);
- ендоскопія (якщо є ознаки травних порушень).
У разі потреби можуть бути рекомендовані консультації суміжних спеціалістів.
Лікування кашлю у дітей
Для симптоматичної терапії лікар, орієнтуючись на результати обстеження, може призначити засоби, які:
- пригнічують кашель (протикашльові препарати);
- розріджують мокротиння (муколітичні засоби);
- сприяють виведенню мокротиння (відхаркувальні препарати).
Однак головною метою є лікування основного захворювання, і воно може передбачати застосування протизапальних препаратів, антибіотиків, підтримувальної терапії тощо.
ВАЖЛИВО! Самостійне лікування аптечними засобами без розуміння реального стану дитини може дати зворотний ефект. Наприклад, придушення кашлю протикашльовими засобами призводить до блокування виведення мокротиння, що заважає одужанню. Тому перед купівлею фармацевтичних препаратів обов’язково проконсультуйтеся зі спеціалістом.
Профілактика кашлю у дітей
Щоб лікування мокрого кашлю у дітей було потрібне якомога рідше, батькам необхідно подбати:
- Про зміцнення імунітету дитини. Забезпечте дітям різноманітне та збалансоване харчування, прищепіть інтерес до регулярних посильних фізичних активностей, привчайте до загартовування організму.
- Про дотримання гігієни. Це передбачає регулярне прибирання і провітрювання приміщень, привчання дітей до гігієни тіла (миття рук, прийом душу).
- Про вакцинацію. Щеплення дають змогу суттєво знизити ризик багатьох захворювань, що спричиняють кашель, включно з грипом, кором тощо.
Чому обирають нашу клініку «Педіатрія з любов’ю»?
Виявити й усунути причини сухого кашлю у дітей різного віку допоможуть уважні та дбайливі лікарі нашої клініки — ми вміємо працювати з маленькими пацієнтами.
На вас і вашу малечу чекають:
- висококваліфікований та досвідчений персонал, який володіє передовими методиками лікування;
- високотехнологічне сучасне обладнання для інформативного діагностування і дбайливої терапії;
- комфортна атмосфера;
- першокласний сервіс.
Ми — за якісне та раціональне лікування.