У дитини перших місяців життя раптом з’явились прожилки крові в стулі. Що робити?
Перш за все треба зрозуміти, чи потрібна дитині невідкладна допомога. Симптоми-ознаки:
кров в стулі і діарея
блювання
температура понад 38,0
порушення загального стану, кволість
відмова від їжі
зневоднення
біль в животі
Ці симптоми можуть бути ознаками гострого інфекційного процесу. Зверніться до лікаря негайно. Можливо, знадобиться антибактеріальна терапія.
Алергічний проктоколіт
А ось інша ситуація.
Веселий усміхнений малюк, з хорошою масою тіла, на виключно грудному вигодовуванні. В супроводі переляканих батьків. Бо в підгузку у малюка з’явились маленькі кров’янисті прожилки. Це може бути проявом алергічного проктоколіту.
Причина – алергічна реакція слизової оболонки кишківника на білки-алергени.
Уважні читачі скажуть: але ж ви казали раніше, що в грудне молоко нічого не потрапляє і годуючій мамі не потрібна дієта? Так, переважній більшості мам ніяка “дієта для годуючих” не потрібна. Але інколи бувають ситуації, коли в грудне молоко можуть проникати невеликі кількості білки з їжі, яку вживає мама. Алергія завжди повинна бути частиною диф.діагнозу у немовлят з кров’ю в стулі: https://cutt.ly/0fGYngq
Що може викликати таку реакцію?
білки коров’ячого молока (до 80% випадків крові в стулі у немовлят)
яйця (10-15%)
cоя (5-8%)
інші білки більш рідко (риба, горіхи, пшениця, морепродукти).
Інколи можливий вплив кількох алергенів одночасно. Частина випадків минають самостійно і причина залишається нез’ясованою.
Типовий період початку алергічного проктоколіту – перші місяці життя.
Тривалість – до 9-12 місяців.
Ось протокол від Академії медицини грудного вигодовування, присвячений темі алергічного проктоколіту у немовлят: https://cutt.ly/9fGYPph
Форми легкі та форми важкі
Випадки можуть відрізнятися по важкості, вираженості симптомів. Легкий алергічний проктоколіт може проявлятись тільки наявністю крові в стулі. Дитина може себе почувати нормально і не відчувати дискомфорту. Необов’язково буде біль в животі. Набір маси в нормі.
Важкі форми алергічного проктоколіту мають такі симптоми:
регулярний біль в животі
блювання
відмова від їжі
недостатній набір маси
значна кількість крові в стулі
анемія.
Діагноз встановлюється на підставі типових скарг. І підтверджується покращенням після виключення причинних продуктів з раціону. Аналізи на алергени здавати непотрібно.
Що робити?
Задачі:
зберегти ГВ
забезпечити якість життя дитини
не пропустити симптоми гострої інфекції
не налікувати зайвого
Мамі-годувальниці може бути рекомендована дієта з виключенням всіх продуктів, що містять коров’ячий білок. В тому числі – вершкове масло, твердий сир. І все, куди входить сухе молоко (наприклад, печиво, сосиски). Стан дитини має покращитись протягом 3-4 днів на такій дієті.
Виключати продукти треба по черзі, спостерігаючи за симптомами. Причинами можуть бути групи продуктів, вказані вище. А не “червоне”, “солодке” або свіжі овочі-фрукти. Дуже неправильно “на всякий випадок” дуже жорстко обмежувати маму в великій кількості продуктів, одразу з різних груп. Дуже неправильно звинувачувати маму в “ненажерливості\”, поселяючи в душі відчуття провини – з’їла і завдала шкоди дитині. Це просто злочин проти ГВ і психології мами.
Ось, наприклад: у дитини була кров в стулі. Виключили молочні продукти. Кров в стулі зникла. І далі мама місяцями не вживає нічого молочного. Дитині не дають нічого в прикормі. І вся родина живе в напруженні місяцями і навіть роками.
Насправді, дієта для мами повинна тривати 3-4 тижні. Після цього треба в маленьких кількостях повертати виключені раніше продукти.
Даний текст призначений для загального ознайомлення з проблемою. Не замінює очну консультацію у лікаря.
Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич
[/cherry_col] [/cherry_row]