Жовтяниця новонароджених

[cherry_row] [cherry_col size_md=\”12\”]

Про жовтяницю новонароджених: як часто буває, чи довго триває, що робити.

Як часто буває?

Жовтяниця є однією з найбільш поширених станів, що потребують медичної у допомоги у новонароджених дітей. Упродовж першого тижня життя жовтяниця розвивається приблизно у 60% доношених і 80% передчасно народжених дітей. У перший тиждень життя більшість дітей мають рівень білірубіну, який перевищує верхню межу норми для дорослої людини.

Як довго триває?

Незначна жовтяниця може зберігатися протягом першого тижня до 10 днів життя без будь-якої причини.

Чому виникає жовтяниця?

У новонароджених змінюється тип гемоглобіну – з плодового на дорослий тип. Частина еритроцитів руйнується і як наслідок може з\’явитись жовтяниця.

При конфлікті по групі крові чи резус-фактору у мами виробляються антитіла. Вони атакують еритроцити дитини. Від цього підвищується білірубін і з\’являється жовтяниця. Ці антитіла – імуноглобуліну класса G. У грудному молоці цього виду імуноглобулінів в 10 разів менше, ніж в крові, і в шлунку ці антитіла перетравлюються (як і решта молекул білку).

Тому:

  • при жовтяниці годувати груддю можна;
  • при резус-конфлікті годувати груддю можна;
  • при конфлікті по групі крові годувати груддю можна.

Затяжна жовтяниця:

  • понад 10-14 днів у доношених дітей;
  • понад 21 день у передчасно народжених.

Про грудне молоко

Деякі ферменти в грудному молоці можуть сприяти більш тривалій жовтяниці. Але це не привід переводити дитину на суміш чи кип\’ятити грудне молоко. \”Жовтяниця грудного молока\” зазвичай розвивається у віці між 4 та 7 днями з піком у віці від 2 до 3 тижнів і зникає до трьох місяців життя.

Це найбільш поширена причина тривалої жовтяниці. Частота випадків сягає 30% при повному грудному вигодовуванні. Припинення ГВ не рекомендується, оскільки ризик жовтяниці не перевищує переваги від грудного молока.

Коли треба лікувати жовтяницю?

Тривожні ознаки:

  • рання жовтяниця (виявляється до 24 годин) є фактором ризику важкої гіпербілірубінемії, яка потребує лікування;
  • жовтяниця + темна сеча + знебарвлений стул (може свідчити про порушення виділення жовчі);
  • недостатній набір ваги (може посилювати та подовжувати існування жовтяниці).

Фототерапія. Щоб знати, чи потрібна фототерапія, треба знати, які саме цифри білірубіну. На око це не визначити. У Протоколі по веденню дітей з жовтяницею є графік, на якому чітко показано, що доношеним дітям старше 1 тижня фототерапія показана при рівні білірубіну понад 300 мкмл. У передчасно народжених дітей ця порогова цифра нижча. Але все одно регулярно чую історії, що когось намагалися покласти в лікарню, щоб негайно лікувати дитину з рівнем білірубіну 150-200.

Всім бажаю здоров\’я і душевного спокою 🙂

Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич.

[/cherry_col] [/cherry_row]
Кошик