[cherry_row]
[cherry_col size_md=\”12\”]
Ні, цей текст буде не про аналізи перед щепленнями. Поговорімо про те, що батьки кажуть дитині перед тим, як прийти на вакцинацію до лікаря.
Отже, батьки перед щепленням часто кажуть:
- \”Ми не поїдемо до лікаря, просто погуляємо\” (потім якось випадково опинились все ж таки в медичному центрі).
- \”Ця лікар тобі нічого не буде робити. Ти тут просто пограєшся іграшками\” (а потім огляд все ж таки почався).
- \”Тьотя тебе тільки послухає і подивиться горлечко\” (і ще багато чого перевірить).
- \”Ніяких уколів, тільки подивиться ручку\” (а для чого ж тоді шприц?..)
- \”Це не боляче, лише комарик вкусить\” (попшикайте на цю тьотю краще з балончика від комарів! І що це взагалі за комарик із залізними дзьобами!?)
- \”Не крутись, бо голка зламається\” (чим ще налякаєте?)
- \”Давай скоріше, там інші дітки чекають\” (можете одразу їх колоти, а мені просто дайте спокій).
- \”Це щоб ти в садочок міг ходити\” (я туди і так геть не хочу, не те щоб заради цього терпіти щеплення).
Я це чую мало не щодня. Я бачу, як дитину спочатку обманюють, а потім погрожують. Але ж чекайте, невже ви самі вірите в \”укусить комарик\”? Якби вам довелось пройти через біль і дискомфорт у лікаря, ви б самі хотіли, щоб вас спочатку кілька разів обдурили, а потім залякували?
Мої поради перед вакцинацією:
- Скажіть правду: що буде, коли, куди поїдете.
- Познайомте з лікарем за можливості. Наприклад, покажіть фото в соцмережах, перегляньте відео-екскурсію по клініці.
- Признайтесь чесно, що буде укол: \”Буде трохи боляче і я буду з тобою. Ми разом впораємося. Я тебе підтримую. Я люблю тебе і я поруч\”.
- Визнайте право боятись і протестувати: \”Я розумію, що тобі страшно. Я б на твоєму місці теж боялась би. Як жаль, що замість уколу не можна з\’їсти желейного ведмедика! Всі дітки не люблять уколи\”.
- Дайте дитині час, щоб змиритися з необхідністю зробити укол.
- Чим більше дитина боїться, тим більше часу на підготовку. Підготовка починається вдома, а не в кабінеті лікаря зненацька малюк дізнається.
- Приготуйте маленький приз.
- Приводьте дитину ситою, бажано не втомленою (не замість денного сну, наприклад) – втома і голод додають емоцій.
Ми в нашому центрі часто практикуємо щеплювати всю родину за один візит. Наприклад, від грипу, а також від гепатитів А, В, від дифтерії і правцю можуть щеплюватися батьки малюків.
Якщо декілька членів родини щеплюються за один візит – починайте з того, хто більше боїться. Є таке явище \”травма свідка\”. Пам\’ятаєте, як моторошно сидіти в черзі до стоматолога і слухати оце \”взззззззь!\” – уява малює соковиті жахіття! Отак і дитина. Якщо малюк бачить, як роблять укол батькам, то за час очікування накручує себе і боїться більше. Тому, може, і не варто показувати власним прикладом, що буде не боляче. Ефект може бути протилежним.
Поділюсь, як нещодавно я щеплювала свою доньку від грипу. Віра сама обирала день щеплення. Казала \”я погоджуся, лише коли сама буду готова\” і \”не треба мене ловити\”. Це людині 4,5 роки. І дійсно, коли сама погодилась, то не репетувала, дала зробити укол і потім чесно отримала свій маленький приз.
Отака в нас \”педіатрія з любов\’ю\” 🙂
Автор: педіатр, консультант з грудного вигодовування Лідія Бабич
[/cherry_col]
[/cherry_row]